Kõikide kujunda-ise.ee toodete juures on kirjas, millist trükiversiooni antud toote ja disainirakenduse puhul kasutatakse, aga siiski kirjutame siin ka veidi pikemalt lahti, mida täpsemalt üks või teine meetod tähendab.

 

Kuumpresstrükk

 

Kuumpresstrükki kasutatakse väiksemate koguste puhul nii puuvillaste kui sünteetiliste tekstiilitoodete kaunistamiseks logode, numbrite ja/või tekstidega. Selle puhul lõigatakse logod ja tekstid välja kilematerjalist ning kantakse trükitavale pinnale kuumpressi abil. Kuna spetsiaalseid kuumpresskilesid on väga palju erinevaid – nii värvi, paksuse kui ka tootjafirma poolest, siis on tegelik värvivalik päris lai. Väike lisatingimus küll on, et nt konkreetne oranž värv tuleks siis valida saadavalolevate oranžide kilede hulgast. Ja kui disain koosneb mitmest värvist, siis tulebki erinevat värvi detailid ka eraldi materjalidest välja lõigata.

Ja peale tavapäraste ja enamlevinud ühevärviliste kiledele pakume ka suurt valikut erinevaid efektkilesid:
Sädelevad „Glitter“ kiled (30+ erinevat tooni, sh ka neoonvärvid)
Pehmed ja sametised „Flock“ kiled (20+ erinevat tooni)
Eriti venivad ja õhukesed kiled
Metallikvärvid (kuld, hõbe)
Perforeeritud ehk aukudega kile sprordisärkidele
Paksud „BRICK“ kiled 3D-efektide jaoks (paksusega 0,6 ja 1mm, 10+ värvitooni)
Neoonvärvid (7 erinevat tooni)
Pimedas helendav kile
Helkurkiled (sh ka ISO sertifikaadiga ning tellimisel ka ainsana Eestis värvilised reflektorkiled – nt must reflektor).
Tahvelkile, millele saab ise vastavalt tujule lisada kaunistusi kas kriidi või kriidimarkeriga.
Muud eriefektiga kiled, nt paisuv kile, kamoflaaž mustriga kile ning palju muud.

Teeme koostööd paljude materjalidemüüjatega nii Eestis kui mujal Euroopas ning hoiame alati silmad lahti, et leida midagi uut ja huvitavat.

Suur kilede valik annab aga võimaluse soovi korral kõiki neid ka ühes disainis koos kasutada. Teha näiteks mõned tähed sädelevast kilest, teised aga tavalisest või pehmest flokk-kilest ning lõpuks veel ka pimedas helendava materjaliga lisada viimane lihv :).

Trükkida ei saa üle õmbluste ning valmistoote puhul peab arvestama, et pesta tohiks seda temperatuuril kuni 40°C, soovitavalt pahupidi. Keelatud on ka kuivatisse panemine ning triikima peaks särki/värki pahupidi.

Lühidalt:

1. Suur valik erinevaid kilesid, sh erilised efektiga kiled.
2. Mõistlik hind ka ühekaupa tehes ning veelgi mõistlikum 10+ tk trükkides.
3. Trükifail peab olema edastatud vektorkujul (võib ka edastada .jpge, kuid siis võib lisanduda tasu kujundustöö eest).

 

Sublimatsioonitrükk

 

Sublimatsioontrükis ei kanta disaini toote pinnale, vaid „aurustatakse“ materjali sisse, nii et käega katsudes ei ole võimalik vahet teha trükiga ja ilma trükita pinna vahel. Sublimatsioontrüki suurimaks eeliseks on ennekõike vastupidavusVärvid püsivad väga pikalt säravad ja kulumatud ega tuhmu, värvikiht ei vähenda kanga hingavust ning venib koos tootega, ilma et hakkaks pragunema.

Sublimatsioontrükis on piiranguks see, et ei eksisteeri valget värvi. Seetõttu kasutatakse seda trükimeetodit üldjuhul valgetel või heledatel toodetel. Samas on võimalik trükkida ka värvilisele pinnale, aga siis tuleb arvestada, et aluspinna värv seguneb trükitava värviga, mistõttu värvitoonid muutuvad. Näiteks sinise värvi trükkimisel kollasele särgile on tulemuseks sinakasroheline. Värvilistele toodetele võib trükkida näiteks mustaga. Oleme seda enda särkide puhul edukalt korduvalt teinud.

Teine piirang on, et kangas peaks olema minimaalselt 50% polüestrit. Parima ja selgema tulemuse saab just valgetel 100% polüestrist särkidel ja seetõttu kasutatakse sublimatsioonitrükki sageli just spordirõivaste trükkimisel. Meil on kohapeal olemas mõnusad ja hingavad t-särgid, mille sisaldus on 65% polüester ja 35% puuvill – nendele saab edukalt kanda kujutisi just sublimatsiooni abil. Tõsi, arvestama peab, et kanga sees olevad puuvillakiud ei pea sublimatsioonitinti kinni ja seega jäävad puuvillasisaldusega tooted kergelt tuhmi trükiga. Tegelikkuses on see aga üsna väike erinevus ning kahtluse korral võite alati tulla tutvuma meie näidistega.

Tekstiiltoodete puhul on oluline, et toode kannataks kuumust vähemalt 200°C ilma, et selle tekstuur pressi all muutuks – mõnedele särkidele võib kuumutamisel jääda väga tugev pressi jälg. Seetõttu soovitame kasutada spetsiaalseid sublimatsioontrükiks mõeldud särke, muude rõivaesemete puhul on vajalik eelnev katsetamine.

Lisaks rõivastele ja muudele tekstiiltoodetele (milles on vähemalt 50% polüestrit) saab sublimatsioonitrükiga toota ka erinevaid logode või piltidega kruuse, puzzlesid, termokruuse, fotoplaate jne). Nii et kui on kiiresti vaja väikest kogust mitmevärvilise trükiga või nimelisi kruuse, on sublimatsioontrükk samuti parim lahendus.

Lühidalt:

1. Säilib kanga hingavus ning disain ei ole käega katsudes tunda.
2. Võimalik toota särke/värke ka ühekaupa.
3. Trükifail peab võib olla edastatud nii vektorkujul kui ka fotona (.jpeg, .png – mida parem kvaliteet, seda parem lõpptulemus).
4. Võimalik lihtsalt ja kiirelt lisada fotole ka teksti või muid kujutisi.
5. Saab trükkida ka kruuse, puzzlesid ja muid sarnaseid tooteid ning ka väikeste koguste kaupa.

 

DTG ehk digitaalne otsetrükk kangale

 

DTG-printimine käigus trükitakse disain otse tootele, st et nt t-särk läheb otse printerisse. Tegemist on kangaprintimise uusima tehnoloogiaga. See protsess võimaldab printida kõrgekvaliteedilise täisvärvilise kujutise kangale ilma trükiraame valmistamata, mis teeb üksikeksemplaride  ja väikeste partiide valmistamise kiiremaks ja soodsamaks.

Digitaalne printimisega saab teostada kujundusi, mis on traditsioonilistele trükimeetoditele liiga keerulised – see võimaldab trükkida märksa detailsemat kujutist, kui näiteks siiditrükk.

Kuna trükipea tootega kokku ei puutu, vaid pritsib tindi trükitavale pinnale väikese vahemaa tagant, siis, erinevalt siiditrükist, saab printida kujundust ka üle taskute, õmbluste ja tõmblukkude. Printimist ei sega ka vooder, ega paks või mitmekihiline kangas, sest trükipea kaugust alusplaadi pinnast saab reguleerida. Siiski, väga kõrgeid väljaulatuvaid detaile ei tohi tootel olla, sest mida lähemal on trükipea kangale, seda parem on tulemus.

Värviliste kangaste puhul kaetakse trükitav pind eelnevalt eeltöötlusvahendiga, mis takistab tindi liigset kangasse imbumist ja tagab lõpptulemuseks erksamad värvid. Kuna printeri tindid on läbipaistvad, siis selleks, et värvilisel kangal värvitoonid õiged saaksid, tuleb kõigepealt trükkida alla kiht valget ja alles selle peale värviline kujutis. Seetõttu on värvilisele kangale printimine töömahukam ja natuke kallim.

Peale printimist kuumutatakse seda veel ka kuumpressi all, et värv kinnituks ja saavutaks pesu- ning kulumiskindluse.

Printimiseks sobivad erinevad tooted, mille kanga koostis on 100% puuvill või puuvill kuni 50%-lise polüestri või elastaani sisaldusegat-särgid, pusad, dressipluusid, kotid jne. Veebaasilised trükitindid sobivad ka lasteriiete trükkimiseks. Digitaalne trükk on pea sama pesukindel, kui siiditrükk.

Trükitulemus sõltub väga palju tootest endast. Mida siledama pinnaga on kangas, seda detailsem ja kvaliteetsem jääb trükk.

Lühidalt:

1. Valge kanga puhul säilib kanga hingavus ning disain ei ole käega katsudes praktiliselt tunda. Tumedal kangal lisab veidi paksust värvi valge aluskiht.
2. Võimalik toota särke/värke ka ühekaupa.
3. Trükifail peab võib olla edastatud nii vektorkujul kui ka fotona ( mida parema kvaliteediga foto, seda parem lõpptulemus).
4. Võimalik lihtsalt ja kiirelt lisada fotole ka teksti või muid kujutisi.